Spora grupa osób co roku w okolicach 1-ego stycznia zaczyna tworzyć listę rzeczy, które chcieliby zrealizować w najbliższych 12 miesiącach. W znacznej mierze większości zapisanych punktów nie udaje się odznaczyć za rok. Postanowienia są krótkie i nieprecyzyjne natomiast plan może być pomocy osobom, chcącym wprowadzić trwałe zmiany do swojej codzienności.

Plan poniżej opisany może służyć do obniżenia poziomu napięcia emocjonalnego oraz zwiększenia poziomu pozytywnych przeżyć. Ważne, aby punkty planu wprowadzać stopniowo i motywować się nadzieją na pozytywne efekty.

Aktywności, które pomagają zachować zdrowie są podzielone na 6 kategorii:

  1. Odżywianie (skupienie się na tym, dlaczego jemy to, co jemy ze zwróceniem uwagi na swoje przekonania dotyczące odżywiania i zdrowej żywności).
  2. Aktywność fizyczna (ćwiczenia fizyczne stosowane dla lepszego radzenia sobie ze stresem, których głównym celem jest lepsze samopoczucie po ich zakończeniu. Dla osób, które z jakiegokolwiek powodu nie mogą być aktywne fizycznie, wyobrażanie sobie ćwiczeń fizycznych i myślenie o nich zalicza się również do tej kategorii).
  3. Wsparcie społeczne (znaczące kontakty z rodziną, przyjaciółmi lub jakąś grupą).
  4. Praca z umysłem (rozwijanie zdrowych przekonań i postaw).
  5. Zabawa i rekreacja (aktywności przynoszące radość np. żarty, podróże, taniec, kino, odpoczynek).
  6. Sens życia (każda czynność, która daje poczucie sensu np. rozwój duchowy, praca zawodowa, różne role życiowe itp.)

Aby sporządzić plan najpierw przepisujemy powyższe kategorie i przy każdej z nich zapisujemy czynności do niej się odnoszące. Oczywiście wiele aktywności może być zaklasyfikowanych do kilku kategorii na raz, dlatego każdy dopisuje je tak, jak mu najbardziej odpowiada.

Następnie szeregujemy poszczególne kategorie zgodnie z pragnieniem ich wykonywania i dotychczasowym doświadczeniem (pola 1-6), tzn. nadajemy najwyższą rangę (pole 1) tej kategorii, w której mieszczą się aktywności najbardziej przez nas lubiane i wykonywane.

Nie nadaje się najwyższej rangi tej kategorii, o której myślimy, że powinniśmy wykonywać. Kierujemy się doświadczeniem, a nie przymusem.

Nie nadajemy również wysokiej rangi tej kategorii, w której nie mamy doświadczenia ani nas nie interesuje.

W obrębie każdej kategorii wypisujemy konkretne czynności, które uznajemy za zdrowe dla nas oraz zaznaczamy jak często chcemy je wykonywać. Wyobrażamy sobie przy tym stan optymalny, który chcielibyśmy wprowadzić w życie w dłuższej perspektywie (np. za 2 lata). Przypisanie konkretnej czynności do kategorii jest decyzją subiektywną np. jazda na rowerze może być wpisana w kilku różnych miejscach.

Wymienione 6 obszarów szeregujemy od takiego, w którym mamy największe doświadczenie, do tego z którym mamy najmniejsze.

Dla kategorii, w której mamy największe doświadczenie robimy plan na pierwsze trzy miesiące. Ma to być plan minimum, w którym zakładamy wykonanie połowy aktywności. W praktyce może się okazać, że plan minimum zakłada mniej aktywności niż faktycznie wykonujemy.

Plan ten nie określa maksimum, dlatego możemy robić więcej. W kolejnym okresie (3-6 miesięcy) dodajemy plan minimum dla kategorii drugiej pod względem naszego doświadczenia w tym zakresie. Itd.

Kategorię, w której mamy najmniejsze doświadczenie uwzględniamy w ostatniej rubryce (21-24miesiące).

Warto pamiętać, że plan w zależności od aktualnej sytuacji w każdej chwili może zostać zmieniony.

Jest niezmiernie ważne, aby być gotowym zmienić swoje cele, dlatego warto powracać do swojego planu co pewien czas i go modyfikować.

Autor: Psycholog – Daria Witosińska na podstawie „Terapia simontonowska”

Publikacja objęta jest prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie bez zgody autora zabronione.