Psychoterapia jest metodą leczenia i samorozwoju, w ramach której terapeuta udostępnia wiedzę specjalistyczną, po to, aby wspomagać zmianę psychiczną, na którą jest gotowa zgłaszająca się osoba.

Zmiana może mieć na względzie przebudowę wzorców powodujących u danej osoby nieprawidłowości, jak również mieć na celu:

  • poszerzenie świadomości dotyczące lepszego poznania i zrozumienia samego siebie,
  • zwiększanie konkretnych kompetencji i parametrów własnych jak: wiara w siebie, poczucie własnej wartości, samostanowienie, tolerancja, asertywność, umiejętność komunikowania swoich potrzeb,
  • przezwyciężenie samoograniczeń, często związanych z różnego rodzaju obawami.

Psychoterapia służy lepszemu zrozumieniu siebie, swoich przeżyć i potrzeb. Dzięki temu można w nowy sposób zobaczyć to, co stanowi trudność, a także znaleźć drogi wyjścia z problemu, co umożliwia samorealizację. Pozwala również rozpoznać własny wpływ na pojawiające się w życiu przeciwności.

Wyniki badań pokazują, że korzyścią z psychoterapii właściwie prowadzonej jest nie tylko rozwiązanie problemów, które były powodem zgłoszenia, ale także polepszenie umiejętności tworzenia satysfakcjonujących relacji, lepszego radzenia sobie ze stresem, rozwijania różnorodnych kompetencji osobistych.

Rozpoczęcie psychoterapii poprzedza konsultacja psychologiczna trwająca zwykle trzy wizyty, mająca na celu właściwe sklasyfikowanie problemu będącego powodem zgłoszenia i sprecyzowanie zaleceń potrzebnych do jego rozwiązania.

Zapraszamy na konsultacje psychologiczną prowadzoną przez psycholog Darię Witosińską poprzedzającą rozpoczęcie psychoterapii.


Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w pozycji „Psychoterapia. Poradnik dla Pacjentów” prof. Jerzego Aleksandrowicza w szczególności rozdziały 4 i 5 https://wuj.pl/ksiazka/psychoterapia

„Korzystanie z psychoterapii wymaga bardzo intensywnej, świadomej, współpracy z terapeutą, który może jedynie pomagać w dokonaniu zmiany w psychice pacjenta – w sposobie przeżywania, powodującym zaburzenie zdrowia. Nie mając bezpośredniego dostępu do przeżyć chorego, nie potrafi, tak jak chirurg, sam usunąć przyczyn choroby. Warto więc zanim podejmie się leczenie, poznać zasady tej współpracy i zorientować się na czym polega i jak przebiega psychoterapia; co należy robić, aby leczenie było skuteczne”

Prof. dr hab. Jerzy W. Aleksandrowicz

Poradnik dla pacjentow 1